Mutluluğun Yemekle Bir Bağı Olmalı!: Psikolojiye Etkisi Olan Yiyecekler

Bir süredir blogda hazırlamayı düşündüğüm, hatta taslak halde tuttuğum bir post vardı. En lazım anlarda aklıma gelmiş, kendimce araştırmalar yapıp not etmiştim hem kendim hem de sizler için.

Yine de tam içime sinmemişti. Derken geçtiğimiz günlerde mail kutuma bir posta geldi. Bloguma misafir olmak isteyen tatlı bir takipçiden. 

Kendisinden biraz bahsetmesini istediğimde, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik öğrencisi ve yemek blogger'ı olduğunu öğrendiğimde Bingo! Aradığım postun nereden gelebileceğini bulmuş oldum. =) 

Sizleri bir mutluluk postu ile baş başa bırakıyor, Sevgili Büşra Üstün'e teşekkürlerimi iletiyorum.

Mutluluğun yemek yemekle bir bağı olmalı! Nasıl mı? ;)


Psikolojiye Etkisi Olan YiyeceklerYemek yapmanın da, yemenin de psikolojiye etkisi vardır. Hatta bazı insanlar yemek yapmayı da, yemeyi de terapi olarak görürler. Yemek yapmanın bu tür bir etkisi olduğundan bahsedilebilir. İnsanın enerjisini güzel bir şeye dönüştürmesi iyi hissettirebilir. Ancak yeme konusunda her zaman aynı şey geçerli değildir. Psikolojiye direkt etkisi olan yiyecekler vardır; onların dışında yemek yemenin iyi gelmesi sadece yanılsamadır.
Psikolojiye etkisi olan yiyecekler nelerdir?
Çikolata
İlk sırada gelen yiyecek tabi ki, çikolatadır. Çikolata ve tatlı türü her yiyecek, insana mutluluk vermek için birebir. Beyinde serotonin hormonunun salgılanmasını sağlar. Bu yüzden, filmlerde bile depresyona giren kişiler çikolata, şeker ya da dondurma yerler. Miktarını çok abartmadığınız sürece, bu durumlarda şekerli yiyecekler tüketmek doğru bir harekettir.
Yağlı Yiyecekler (!)
Modunuz düştüğünde şekerli gıdalar ne kadar iyi geliyorsa, sinirli ve agresif tavırlar içine girdiğinizde de sizi iyi hissettirecek yiyecekler var: Yağlı yiyecekler! Ama fındık, fıstık, ceviz, badem gibi yağlı yiyeceklerden bahsediyoruz. Bu tarz kuru yemişlerin sinirleri gevşetici etkisi vardır.
Sıvılar
Tam da sinirleri gevşetmekten bahsetmişken, papatya içerikli her içecek aynı etkiye sahiptir.
Endişe ve kaygı içerisinde olunca vücudunuz adrenalin yaşar ve su kaybeder. Bunu toparlamak için de çorba ya da komposto içmek gerekir. Yani, çorba sadece içinizi ısıtmakla kalmaz; kaygılarınızı da yok eder.
C Vitamini İçeriği
Diyelim ki; enerjinizin tükendiği, kendinizi yorgun hissettiğiniz bir gündesiniz. O zaman sizin C vitaminine ihtiyacınız var demektir. 1 porsiyon meyve ya da pilav eşliğinde yenmiş bezelye, sizi kendinize getirmeye yeter de artar bile!
Sebzeler
Hayal kırıklığına uğradığınız anlarda, sevdiklerinize ihtiyaç duyarsınız değil mi? O ihtiyaç listesine enginar ile kerevizi de ekleyin. Az sevilen bu sebzeler, en zor zamanınızda sizi iyi etmeye hazırlar!

Gördüğünüz gibi doğadan sofralarımıza yiyecek olan gelen her şey, bizi ruhen de etkiliyor. Düşünün ki; bu sebzeler çiğ haliyle böyleyse, güzel bir yemek haline geldiklerinde etkileri nasıl katlanarak artar, di mi? 
İşte, bu yüzden kolay yemek tarifleri sitesine bir göz atın ve kendinizi mutlu etmenin en lezzetli yollarını öğrenin!

Büşra Üstün0 comments:

Yorum Gönder

More

Bu Blogda Ara

Translate

Archive

Recent Posts

Popular Posts

Top 10 Articles

Featured Posts

Most Trending

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı