Gökçen ile Stres Atma Yolları!

1. Doğa sesleri

Kuş ve yağmur veya dalga sesi içerikli!

2. Müzik

Fonda bu sesler varken de olur yokken de, kafanı en dağıtacak, o anki moduna en yaraşacak şarkıyı hemen playlistine eklemelisin!


Bunu TRT Radyo'sundaki bir konuktan öğrendim geçtiğimiz günlerde. Öfkeliyken kaşlarımızı çattığımızda beyne bu duygumuzu devam ettirme sinyalleri gönderiyormuşuz. Kaşlarımızı pasife çektiğimizde bu sinyaller duruyormuş.

Bende işe yaradı. =)


4. Gülümsemek.

Zoraki de olsa 3 sn gülümseyin bakın neler hissedeceksiniz.


5. Sizi pasife çekecek bir anı/kişiyi/yeri hatırlayın. Mesela masum, minik, şirin mi şirin bir bebek! =)Gökçen Gökyer (@gokcengokyer) tarafından paylaşılan bir video ()

6. Çikolata?7. Yumruklamak!
Yumruk  atmak kadar stres atan bir eylem bence yok. İlle kişi bazlı düşünmeyin (!) cisimler üzerinde çalışmak da epey faydalı oluyor. =)
Bazen sırf bu yüzden çantamda minik bir kum torbası taşıma hayallerine düşüyorum!

8. Gitar çalmak
Bu da benim için mucize buluşlardan birisi! Sizin için farklı bir enstrümansa konu, anahtar kelime değişebilir tabi ki. Öfkenin sanata dönüşmüş hallerine bayılıyorum. Hem verimi arttırıyor hem de terapi oluyor. Bağırma isteğimizi şarkı nağmelerine yedirmek kadar medeni bir davranış var mıdır? Bence yok.!

9. Gitmek.
Yürümek. Çıkmak. Saatlerce yürümek. Bazen amaçsız, bazen bir hedef belirleyerek. Tam bir terapi mucizesi!10. Yüzmek.
Nereye varacağını umursamadan yüzmek. Vücudunda biriken öfkeyi her bir kulacınla suya iletmek.
P.S. Nereye varacağını umursamaya yol üzerinde başlamak gerek. Sonuçlarını düşünmeden hareket etmiş olmak da kişiyi öfkelendirebilir bende olduğu gibi. Dikkat.

11. Duş almak
Suyun bir mucizesi daha. Duştan çıktığında şarkı söylemeye başlamadan önce ne yaptığını hatırlamıyor olma ihtimalin çok yüksek! ;)

12. Yazmak.

Tüm içinde kalanları, söyleyemediklerini bir çırpıda satırlara dökmek. Üstelik sana karşılık verecek kimse de olmayacak. Tartışmaya gerek olmadan içindekileri dökmek! Thanks to blogs! =))


2 yorum: Leave Your Comments

More

Bu Blogda Ara

Translate

Archive

Recent Posts

Popular Posts

Top 10 Articles

Featured Posts

Most Trending

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı