-Miş, -Muş Köşesi _ Bölüm 5

Yine aklın mantığın almadığı bir noktadan herkese merhaba!

Bugün yine biz zekadan uzak işlerin karmaşasını yaşarken insanoğlunun nasıl da dünyayı kurtardığını anlatacağım.

Hemmen başlıyorum.

1. Dünyanın Çekirdeğine Sondaj

Japon bilim insanları, devasa bir sondaj gemisiyle okyanus üzerinden yaklaşık 3 bin km derinliğe inerek dünyanın çekirdeğine değin sondaj yapacakmış. Eylül ayındaki Hawaii bölgesinde deneme kazıları verimli olmaz ise Meksika ve Kosta Rika kıyıları denenecekmiş.

Amaç, tüm voklanik hareketlerin gerçekleştiği ve depremlerin temeli olan çekirdekten yüzeyde gerçekleşecek depremleri tahmin etmekmiş.2. Kendi Kendini Onaran Ekran

Evet, tıpkı insan derisi gibi. ABD, kendi kendisini tamir edebilen bir materyal geliştirmiş. İleride akıllı telefonların ekranlarında kullanılabilecekmiş. 

Ben daha buna şaşırırken aslından bunun ilk olmadığını okumam çok iyi oldu. Zaten kendi kendini tamir eden materyaller varmış. Hatta LG G Flex'te bulunuyormuş. Bunun farkı ikiye ayrılan materyalin yeniden birleşerek hasarı ortadan kaldırırken kendini yenileyebilmesiymiş. 


3. Kıyamet Kütüphanesi

Norveç’te kıyamet sonrasında da varlığını sürdürmeleri istenen tohum bankasından sonra, yazılı eserler için de bir 'kıyamet kütüphanesi' kurulmuş.


Nükleer saldırılara da dayanıklı olacak kütüphanede, ilk olarak Brezilya, Meksika ve Norveç'ten eserlerin temsilleri arşivlenecekmiş.

Eserler, daha güvenli olduğu gerekçesiyle geliştirilmiş teknolojiye sahip dijital filmler şeklinde ve bir madende donmuş toprak içerisinde saklanacakmış. 

4. Yeni Dil: "Yapay Zekaca"

Kod yazma, poker oynma, yemek yapma gibi meziyetlerden sonra şimdi de yapay zekalar kendi dillerini geliştirmiş. Yapay zeka birimlerine ses çıkarabilecekleri ağız verildikten bir süre sonra bu seslerin ne anlama geldiğini yavaş yavaş öğrenmişler. Üstelik ağızları geri alındığında vücut dili geliştirmişler.

5. Olası Bir 'Yapay Zeka İsyanı'na Karşı Cyborg Geliştiriyor!

Önce "yok artık" dedim, sonra bir üst maddedeki haberi okudum, "oh şükür" dedim. Tesla ve SpaceX şirketlerinin CEO’su Elon Musk yeni kurduğu şirketi aracılığıyla insan ırkını olası bir yapay zeka isyanına karşı durmaya hazırlamayı planlıyormuş. İnsan beyniyle bilgisayar teknolojisini fiziksel olarak bir araya getirmeyi hedefleyen bir yöntem ile daha rahat iletişim kurulması sağlanacakmış.

5. Arabada Uyuyan Bebeklere Çözüm
Zaten artan akaryakıt fiyatlarından dolayı neye nasıl çözüm getireceğimizi şaşırmıştık. Bence Türk'ler için muazzam olmuş. Tasarlanan beşik, bebeklere arabada seyahat ediyormuş hissi yaşatacakmış.

Ford'un İngiltere'deki aileleri gözlemledikten sonra geliştirdiği fikir, gece yolculuğu simülasyonu sunarken, otomobil sesi, hareketi ve yol ışıklandırmalarını kopyalayarak bebeklerin daha kolay uyumasına yardımcı olacakmış

Aynı zamanda mobil uygulama ile de akıllı telefonlardan yönetilebilecek olan uygulama, bebeğin uykuya en kolay daldığı tüm ayarları kaydederek yeniden sunabilecekmiş.

0 comments:

Yorum Gönder

More

Bu Blogda Ara

Translate

Archive

Recent Posts

Popular Posts

Top 10 Articles

Featured Posts

Most Trending

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı