-Miş, -Muş Köşesi _ Bölüm 6

  • Sosyal medyadan belki görmüşsünüzdür, Tanem ve Edhem Dirvana ailesinin iki köpeği canice öldürülmüş. 
Üstelik Ayşe Arman'ın röportajına göre yalnızca maddi hırslardan. Öyle hani "saldırınca kendini korumak" gibi bir durum değil. Ve yine aynı röportajda bu kişinin Edhem Dirvana'ya ateş ettiği, üstelik bunun video kaydının olduğunu ancak öldürmeye teşebbüs sayılmadığı için kişinin tahliye edildiği yazıyor. Change.org üzerinden Hayvan Hakları'nın güncellenmesi için anlamlı bir kampanya başlattılar. 

Aslında hayvan haklarının çok önemli olduğu bu noktada çok başka bir nokta daha var. İnsan hakları? Ne demek öldürmeye teşebbüs değil de yalnızca yaralamaya teşebbüs olduğu için salınmak?? İnsanlığın bu kadar ucuz olması ne demek? 

Üstelik aynı senaryonun çok farklı durumlarda çook başka yargılanmalarla sonuçlanacağını da çok iyi biliyoruz.

Bu derecede olmasa da, benzer komşu sorununu biz de yaşamıştık. Adamın saldırmadığı komşu kalmamıştı ama hukukun yapabileceği hiçbir durum olmadı. Ve o insan hala aramızda ve hala komşuyuz. 

Düşünsenize, bazı ülkelerde sokakta laf atan için bile ceza yasası konulmuş. Ama bizde cana, hürriyete kastta, bilerek ve isteyerek yapılan ve üstelik bunun ispatlandığı bir durumda dahi tahliyeler veriliyor.

İnsanın gerçekten aklı almıyor. Bu ülke nelere kafa yoruyor da konu asıl nerelere gelemiyor...

Belki yararımız dokunur diyenler için linki buraya bırakıyorum.
  •  Gora'yı izleyenler bilir  "ateş, su, toprak, tahta" repliğini. Peki ya izlemeyenler? 
Aşağıya bir 8. sınıf fen bilgisi kitabına ait olduğu söylenen fotoğrafı bırakıyorum. (!!)


  • Motorine yapılan son zamla birlikte litre fiyatı  tarihte ilk kez 5 TL'yi aşmış. 
Aslında -mış demek yanlış olur, her hafta zam yememek için depoyu ful'lemeye çalışanlar için bu bilgi biraz çok 'net'.  • J.R.R. Tolkien'ın kitap serisi 'Yüzüklerin Efendisi şimdi de dizi oluyormuş. 
Yayın haklarını satın alan Amazon ise yayın tarihi ile ilgili henüz bilgi vermemiş. Biraz para kokan bir proje gibi geldiği için pek sanatsal ya da edebi bakış açılarına giremedim. Hatta belki de bu yüzden muhtemelen sevinçten çılgına dönecek kitleye dahil olamadım. Hayırlısı.


  • Google'ın 40 dilde tercüme yapabilen akıllı kulaklığının önümüzdeki haftalarda genel satışa çıkacağı söyleniyormuş. 

Böylelikle şirketlerde yabancı dil bilme zorunluluğu bir nebze olsun kırılır, hatta yabancı dil sınavlarında müşteri kaybı yaşanır mı? Yani "zaten dil bilme zorunluluğumuz kalmıyor, niye kasalım" mantığı ne derece etkili olur? 

Kim hesap makinesi var olduğundan beri üç basamaklı sayılar için oturup dört işlem yapıyor ki? Ya da dört işlemi biliriz de, ileri seviye için hesap makinesi kullanırız hesabı, temel dil seviyesini öğreniriz de, ileri seviye için kasmadan kulaklık kullanırız falan mı? 

Kafam biraz karışık.


0 comments:

Yorum Gönder

More

Bu Blogda Ara

Translate

Archive

Recent Posts

Popular Posts

Top 10 Articles

Featured Posts

Most Trending

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı