Ankara İçi Kaçış Rotaları

Şehirden kaçış için yeterli zaman ve olanak bulamadığımız zamanlar için ve Ankara'da yaşayanlar için geliyor sıradaki post.

Yani yolu buralara düşenler olursa da  sayfama beklerim tabi. =)

Benim gibi AVM görmekten bunalmış, azıcık temiz havaya muhtaç bir Egeli ya da biraz kültürel, biraz eğlenceli arayışlar içerisindeyseniz bu post tam sizlik.

Hafta sonu kaçamakları için kısa kısa "Ankara'da Ne Yapılır?" rehberi is on air:

1. Pony Park Çankaya

Küçücük mahallemde yok yok. Bir AVM, iki Üniversite, iki müze, bir petrol ofisi, sayısız süpermarket, birkaç bar, bir dev pazar yeri derken, bir de at çiftliği olduğunu öğrendim. Hem de burnumun en dibinde.

Hem çocuklara, hem büyüklere yönelik binicilik eğitimlerinin alınabildiği, fiyatlarının da göreceli uygun olduğu bu çiftlik, daha ziyade çocuklar için eğlence kaynağı olmakla birlikte biz büyükler için de cazip bir hafta sonu etkinliği.
2. Çansera Park

Pony Park için geldiğinizde de görebileceğiniz (ya da tam tersi) bir şehir parkı. Yurt dışına kıyasla olmasa da Türkiye'ye kıyasla güzel bir 'arka bahçe' parkı. Ziyaretçilerinin de aile kesimi olması ortamı daha sıcak yapmakta. İster çayınızı, kahvenizi alın gidin, ister oradaki kafesinde soluklanın, isterseniz de bir tur yürüyüş yapın dönün. Evden markete gider gibi bir mesafe olması da mahalle insanı için oldukça cazip.3. MTA Tabiat Tarihi Müzesi

Burası da aslında hem çocuklara hem de büyüklere yönelik eğlenceli bir yer. Biraz maket, biraz gerçek, doğa ve hayvansal kalıntıları/kemiklerini kronolojik olarak gözlemleyebileceğiniz 4 katlı, pazartesi hariç her gün açık ve ücretsiz gezebileceğiniz bir müze. 

4. Aqua Vega Akvaryum

Nata Vega AVM'nin alt katında bulunan bir doğal yaşam müzesi (?). Açıkçası full akvaryum tünellerini göreceğimi düşündüğüm müzede, vahşi canlıları (MTA müzesindeki doldurulmuşların aksine canlı) ve  ayrı ayrı akvaryumlarda bulunan deniz canlılarını görebilirsiniz. İçinde kafe, çıkışında museum shop da bulunuyor. Biletleri görece çok ucuz olmasa da bir hafta sonu için gözden çıkarılabilir. Çorak Ankara günlerine mavi bir renk katması adına özellikle...
5. Kale İçi

Ankara'nın en Ankara olduğu yerlerde biraz daha turistik gezmek için tarihi çarşılarına Ulus'a giderseniz, Kale İçi'nde yemek molası verebilirsiniz. Emin Usta'nın meşhur kuru fasülyesi ve anne köfteleri bu konuda alternatif olabilir.
6. Eymir Gölü

ODTÜ'ye ait olan, aynı zamanda halka da açık olan, sanırım Ankara'nın en temiz ve -belki de- tek temiz havasına sahip olan yeri. Dev çam ağaçlarıyla çevrili, doğayı aksatmayan minik büfelerin olduğu uzuun yürüyüş parkuru ve denizi andıran suyun kıyısına sahip olması ile Ankara'nın en iyi şehir içi kaçış alanlarından birisi bana göre. Dilerseniz kendi kahvenizi, katlanır sandalyelerinizi kaparak kendinize sakin bir yerde konumlanabilir, isterseniz kiralayacağınız ya da yanınızda götüreceğiniz bisikletinizle de turlayabilirsiniz.

7. Elmadağ

Bu kış sezon açılamadan -muhtemelen- kapanacak olsa da kayak molası için gidilebilecek günübirlik bir rota olarak bu posta iliştirmekte fayda var. Detaylı bilgiyi şuradaki önceki postumdan alabilirsiniz: Tık Tık.

0 comments:

Yorum Gönder

More

Bu Blogda Ara

Translate

Archive

Recent Posts

Popular Posts

Top 10 Articles

Featured Posts

Most Trending

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı