Varna'nın "Gül"leri! @BALKANLAR

Varna'nın "Gül"leri!  @BALKANLAR

Romanya’ya giderken uğradığımız Bulgaristan’a bu sefer kalmak gezmek için döndüğümüzde komünist blokların devamlılığı ile geçişi çok derin fark edemedik Romanya’nın kendine özgü mimari dokusunu saymazsak.

Konaklayacağımız yer olan Varna’ya vardığımızda denizin varlığı içimdeki kıpırtıları canlandırmaya yetmişti esasında… Ama şehrin içine girip insanlarını gördüğümde bir süreliğine tam bir şok yaşadım denilebilir.

İnsanları mutsuzdu çünkü.! Doğduklarına pişmanmış ve doğmalarının sebebi senmişsin gibi bir ruh halleri var. Seni yok sayarak çok net bir şekilde tersleyebiliyorlar... "Denize sahili olan bir şehirde neden böyle bir karakter yapısı ortaya çıkar ki?" dedim. Açıklayamadım. Üstelik gülleri de bir o kadar meşhur olan şehirde… Kıymetini mi bilememişler? Ona da anlam veremedim...

Şoku atlattıktan sonra şehrin sahiline doğru ilerlediğimde, sezonun kapanmış olmasına olan hüsranım ortaya çıktı bu sefer de. Sezonda muhteşem bir gece yaşamı olduğu çok netti zira…


Gülleri ünlü dediğim üzere... Gül aromalı her şey satan dükkanlarına uğramanızı tavsiye ederim kesinlikle, eğer siz de gül sevenlerdenseniz benim gibi. Güllü kremler, dudak balmları, parfümler, sabunlar, içecekler… Mis kokusunu bir içinize çekin yolunuzun üzerindeyse, derim en azından.


Rutin kent keşifleri olarak; merkezin denize olan kıyısındaki büyük şehir parkını turlayabilir, meydandaki katedral ve yine merkezde farklı bir görünüm kazanarak ilgi çekmeyi başaran opera binasını "görmedim" dememek için ziyaret edebilirsiniz.


Eğer gecenizi huzurlu bir şekilde tamamlandırmak isterseniz km'lerce uzayan Karadeniz sahiline nazır bir otel odası seçmenizi ve gece boyu dalgaların kıyıya bıraktığı sesleri dinlemeli ve pencerinizden ciğerlerinize dolan iyot kokusunu içinize bol bol çekmelisiniz.


Yeteri kadar özgür ruhluysanız da bizim gibi, "gece; karanlık; serin" demeden sahil boyunca bu ambiansın içinde uzun uzun yürüyebilirsiniz. Hem belki gittiğiniz yolun ucunda bir gece kulübü sizi bekliyordur, kim bilir? ;))

PS. Her birini sezonda yapmalısınız eğer tam anlamıyla verim almak istiyorsanız, benden söylemesi.

PPS. Eski bir sosyalist ülkenin şimdilerdeki kapitalizm izlerine ve komünist dönem bloklarının yanında yarattığı ilginç görüntülerine dikkat ederek, bu farklı dönemleri düşünerek ilerleyebilirsiniz..
0 comments:

Yorum Gönder

More

Bu Blogda Ara

Translate

Archive

Recent Posts

Popular Posts

Top 10 Articles

Featured Posts

Most Trending

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı