Bir Hafta Sonu Meselesi: Sapanca-Kartepe-Maşukiye Gezisi

"Madem uzun süreli tatil veremiyoruz, neden hafta sonları sabit kalalım?" felsefesi ile çevremin de beynini yıkadığım doğrudur.

Kah orada kah burada görünmem de bundandır.

Evde kalsanız belki de 2 saat gibi geçecek koca 2 günü bırakın, yalnızca günübirlik gezilerde bile 'bir hafta geçmiş' hissine erişmek mümkün. 

İşin püf noktası zamanı dolu dolu yaşamakta.

Muğla'da bahar, Afyon'da spa turlarımdan sonra geçtiğimiz hafta da Sapanca-Kartepe-Maşukiye'de doğa gezisindeydim.

Neden bunları size anlatıyorum? Çünkü '2 günde nereye gidilir?' diye diye vaktinizi çöpe atmayın, gidilebilecek alternatif yerler pekala bulabilirsiniz, diyorum.


Sabah erken saatlerde yola çıktığınızda sabah kahvesine yetişebiliyorsunuz Sapanca kıyılarında. Biz gittiğimizde göl taşmış ve yürüme yolunu istila etmiş olduğu için göl kıyısında yürüyemedik ama gölün sakinliğine dalarak kahvemizi içebileceğimiz çok hoş bir mekan bulduk. Mekan dediğime bakmayın, küçük bir büfe içinden işletilen, göl kenarına masa sandalye atılan sakin, sessiz küçücük bir kıyı. Adını bilemiyorum önermek için ama kıyıdaki çarşının biraz ilerisindeki sitenin önünden geçerek bulabilirsiniz burayı.


Daha sonra geniş ve yeşil bir bahçe içerisinde bulunan restoranlarda lezzetli yemeklerinizi -alabalık tercih etmelisiniz- yedikten sonra bahçesinde çay içerek güneşi sömürebilirsiniz. Çay biraz soğurken hamaklarda keyif yapmanız da olası.;)


Daha sonra aracınızla yola devam ederek o yeşil ormanların arasından görünen yüksek karlı tepeye: -adı üstünde- Kartepe'ye çıkarak t-shirtlerinizle karın üzerine uzanabilirsiniz. Evet, hava güneşli olduğu sürece sizi ısıtacaktır. Belki teleferikle biraz daha yükselmeyi tercih edebilirsiniz. Ya da hala kayak yapanlara eşlik etmek isteyebilirsiniz. Neden olmasın?


Sonrasında ise gezinin son durağı olan Maşukiye'nin yeşil doğasına dip dalarak uzun aksı boyunca yanınızdan size paralel devam eden şelaleye eşlik edebilir, seyrine dalarak çayınızı yudumlayabilirsiniz. Uzun vaktiniz varsa belki bir şeyler de yemek keyifli olabilir.


Yeşil yürüyüş aksının sonunda ise sizi uğurlayan küçücük, minicik at çiftliğindeki o pek asil görünen atlarla daha samimi olabilir, birlikte birkaç tur yürüyüşe çıkabilirsiniz.

Gün sonunda oksijeninizi maksimize etmiş olmanın verdiği tatlı mahmurlukla yine yolunuza koyularak evinize dönebilir ve ertesi günün pazar olduğu mutluluğuyla uykuya dalabilirsiniz.


Keyifli hafta sonlarınız olsun^^

1 yorum: Leave Your Comments

  1. Tam zamanında gitmişsin. Hafta sonu için tam dinlendirici yerler buralar.
    Zamanında ben de gidip yazmıştım: http://www.rahatyazar.com/2012/11/sehirden-kacs-boluda-fotograf-gezisi.html

    YanıtlaSil

More

Bu Blogda Ara

Translate

Archive

Recent Posts

Popular Posts

Top 10 Articles

Featured Posts

Most Trending

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı